May 27

Reţeta unui blog de succes


Cred că am descoperit reţeta unui blog de succes!

Nu e nevoie să scrii des şi bine, nu e nevoie să ai prieteni a-listeri sau să participi la “pişcotăreli“.

Trebuie să menţionezi pe maşina proprie (probabil primită cadou de la un “amic” sau de la părinţi) că ai un blog, iar apoi o laşi precum o balegă, ocupând tot trotuarul, pentru a fi sigur/ă că lumea îţi reţine numele. Atenţie! Nu cumva să greşeşti şi să pui domeniul; la un moment dat poate te răzgândeşti şi în loc de .ro vrei .com sau .eu şi trebuie să dai alţi bani pentru a schimba inscripţia de pe maşină. Cel mai bine e să scrii “Blog Nume Prenume” şi apoi te descurcă gugălu. Dacă pui şi o monogramă de blondă cu iniţialele tale, i-ai ucis pe toţi! Aşa făceau şi baronii acum câteva sute de ani: îşi puneau blazonul pe palat. Dă bine!

Eşti vizibil în trafic şi faci trafic (pe blog).

 

Propun o lege pentru a pedepsi bloggerii blonzi care parchează aiurea: suspendarea blogului pentru trei luni.

P.S. Dragă Alina Ceuşan, atunci când mai vrei să parchezi pe trotuar, te rog să te gândeşti că s-ar putea să treacă pe acolo o persoană cu handicap ce se deplasează cu ajutorul unui cadru (ca cea care se vede şi în fotografie, da?) şi o să fie nevoită să iasă în stradă printre maşini din cauza unei blonde.

 

57 comments

4 pings

Skip to comment form

  1. Oare si-o fi luat bemweul cu banii din blog? Plm, nici chiar eu n-am reusit sa fac atatia bani de bmw :))

    1. BMW-ul trebuie primit inainte pentru a avea scucces :))

      • Jenna J. on 27/05/2013 at 2:05 pm
      • Reply

      Depinde cat de bine canti la microfon!!

        • Mircea on 27/05/2013 at 6:30 pm
        • Reply

        +1

      • vladsh on 27/05/2013 at 2:57 pm
      • Reply

      “Bembeul” este un cadou de la al ei iubit …

      http://www.youtube.com/watch?v=TAOM9jfzSwg

  2. “Be the kind of person that you would like to meet”
    #foreveralone

    1. Damn, you are so right! :]]]

    • andrei on 27/05/2013 at 6:02 pm
    • Reply

    ”Ce draguti sunteti ca nu aveti altceva ce sa faceti decat sa urmariti unde parchez. Sunteti de toata flota. aveam motivele mele sa parchez acolo, nu o sa ma explic in fata voastra ca nu are rost. Masina am primit-o de la logonicul meu, CARE E PROBLEMA FRATE? Ca am primit o masina, pentru ca cineva tine la mine? Mereti ma….”

    AVEAM MOTIVELE MELE SA PARCHEZ ACOLO…

    1. deh, atat a inteles si ea ;)

        • andrei on 27/05/2013 at 7:01 pm
        • Reply

        yep. eu o iau ca pe o aroganta ”aveam motivele mele sa parchez acolo..” si asta nu suport, mai ales din partea unei blonde

      • paap-quote on 28/05/2013 at 9:04 am
      • Reply

      evident , este vorba de o pipita ce se vrea vedeta . unul din motivele acelei superpacari , este ca tipa nu este decat o idioata . faptul ca incearca sa isi justifice calitatile de vitica urbana , este pur si simplu o mostenire materna , primita cadou de la tarfa de ma-sa , la fel ca si bmw-ul , primit de la constipatul sau prieten . cert este faptul ca , ar avea mai mult succes daca ar aplica vaginal , lasand oralul pe seama altora , care se pricep mai bine , si la care , cu siguranta , nu le afecteaza intelectul .

    • claudiu on 27/05/2013 at 6:14 pm
    • Reply

    auzi ce zice fufa pe facebook: cica te-ai luat de ea pentru ca esti invidios pe masina ei :)) ))

    • x on 27/05/2013 at 6:57 pm
    • Reply

    why so much hate?

    1. Hate? Din partea mea deloc. Era mai mult o ironie

    • Diana on 27/05/2013 at 7:25 pm
    • Reply

    Asa e cand unii au 159 de like-uri pe Facebook si altii peste 25.000… Articolul mi se pare ca da in penibil, ne luam de talentele de blogger ale unei persoane dupa cum parcheaza. Ce-i drept, fiecare face trafic cum poate… :)

    1. s-a luat cineva de talentul ei? Poate doar de cel de a parca. Nu eu am scris pe masina ei ca e blogger

      • claudiu on 27/05/2013 at 7:44 pm
      • Reply

      penibil e stilul ei de a parca. e o vorba: dupa ce ca esti prost, mai si semnalizezi :)) cam asa si cu tipa asta. daca nu isi inscriptiona numele pe masina, ramanea o necunoscuta. era doar o alta stire cu un sofer nesimtit care parcheaza aiurea. asa, a devenit “mare vedeta”

      • inosanto on 27/05/2013 at 8:11 pm
      • Reply

      Diana, esti inca o pitipoanca care ingroasa randul superficialelor care isi masoara “valoarea” in like-uri. Fir-ati ai dracu cu facebooku vostru! :)) ))

        • Diana on 27/05/2013 at 8:29 pm
        • Reply

        E usor sa judeci pe internet, cand esti mare si tare si nu te cunoaste nimeni, asa ca poti sa te dai mare grozav :) Nu imi masor valoarea in like-uri, dar sigur ca nu ai de unde sa stii asta, pentru ca nu ma cunosti. Pe de alta parte, un blogger isi cam masoara valoarea in like-uri, pentru ca like-urile pe Facebook inseamna followeri, sau cititori, s-o zic pe romaneste. Asadar, daca pe mine un like ma lasa rece, pe domnul Panfi ar putea sa-l impresioneze, ba chiar sa-l bucure, pentru ca, indiferent daca iti place tie sau nu, Facebook e o retea de socializare masiva, unde e foarte, dar foarte usor sa iti promovezi blogul. Si orice blogger vrea sa fie cunoscut, ca de-aia e el blogger si isi pune cod de HTML cu pagina de Facebook pe blogul personal. Sigur ca tu nu te-ai dus cu gandirea pana acolo, ca e mai simplu sa gandim pana ‘colea, unde se intinde mintulita noastra micuta.

        1. Diana, 25 mii de likeuri nu inseamna tot atatia vizitatori. Poate ca unii urmaresc doar pozele in care personajele apar semi-dezbracate

            • alice on 27/05/2013 at 11:28 pm

            Asta cu semi-debracata, asa e. Iti dau dreptate. :)

            • Ali on 30/10/2017 at 10:40 pm

            Daca va uitati pe pagina ei si pe cea a lui carmen, o sa vedeti ca au minim 30% followeri indieni si turci si tot felul de barbati dubiosi care le mai si scriu tot felul de scarbosenii la poze. Sunt frumoase si fac tot felul de chestii faine dar sa nu exageram cu succesul lor la audienta. Traficul nu se masoara in like_uri dar pt cei mai deschisi la minte, succesul se masoara si intr-o medie generala a iq_ului celor ce-ti citesc blogul. Amandoua au sau cel putin aveau pana nu demult chiar si la friends pe fb cei mai dubiosi si libidinosi barbati pe care i.am vazut vreodata in lista de friends a cuiva. Te promoveaza aia de numa, adica labarii :)) Asa nu! Rusinica divelor :)) )

          • t on 28/05/2013 at 12:32 am
          • Reply

          Diana, zi-mi si mie unde-ti dau un “like” ?

      • Roxana on 27/05/2013 at 8:56 pm
      • Reply

      Glumesti, nu? TU NU VEZI CA E PARCATA O MASINA DE-A LATU’ PE TROTUAR? cine vorbea de trafic si like-uri? esti pe langa.

      1. Rox’, you are right :]]

      • Adriana on 30/07/2013 at 11:31 pm
      • Reply

      Tare mi-ar fi placut sa fii in locul persoanei cu dizabilitati care ar fi fost nevoita sa iasa in strada datorita divei Ceusan. Probabil ai fi avut un pic mai multa minte.

        • Ali on 30/10/2017 at 10:42 pm
        • Reply

        Dar diva a lamurit problema, AVEA EA MOTIVELE EI :)) ))
        si cand ea are motivele ei, tu trebuie sa.ti gasesti solutiile tale :)) ))) ce ratata, cum sa spui asa ceva????????

    • Cristi on 27/05/2013 at 8:20 pm
    • Reply

    Asta e din ciclul : ” Ba tu stii cata p__la am supt io pentru masina asta ?” :)) nici nu stiu cum Dumnezeu fufe de genu asta pot iesii din casa cu atata aroganta nesimtita.

    • vlad on 27/05/2013 at 8:53 pm
    • Reply

    asta e aia de hainele scumpe o fac mai urata decat este :)) )

  3. Draga domnule Panfi, ma bucur ca in sfarsit cineva a pus punctul pe “i”, fiindca era timpul. Nu am nimic cu aceasta tanara si recunosc, intru de multe ori pe blogul ei sa ma amuz de comentariile fanilor. Si nu pun ghilimele fanilor, fiindca aia de acolo chiar sunt fanii ei, vor sa o cunoasca in realitate. Mie chiar nu imi plac oamenii provinciali care vin si invadeaza Clujul dintr-un simplu motiv: ajung unde ajung, iar dupa sunt cu nasul pe sus, fiind extrem de aroganti. Eu, traiesc in Cluj de 22 de ani si nimeni nu a auzit de mine. De ce? Fiindca nu m-am compromis, probabil. Poate ca daca toate bloghuezele si-ar arata nurii pe facebook ar fi si mai mare competitia. Sincer, cu privire la dansa nu stiu…Ar fi prea multe dar in acelasi timp prea putine, in acelasi timp de spus.

    Semnat, o blogheuza clujeana

    1. *Ar fi prea multe, dar in acelasi timp prea putine de spus. Scuzele de rigoare, imi asum greseala.

  4. Invia bre!

  5. Eu am o singura intrebare: daca nu ai fi stiut a cui este masina si nu ar fi avut acel sticker pe usa, ai fi facut o postare in care ai fi scris “Uite un bou care a parcat prost si a pus o persoana cu dizabilitati in dificultate”? Raspunde-ti sincer.

    1. Daca nu era acel sticker penibil, nu faceam acest misto. E plin de boi care parcheaza zilic aiurea si probabil erau doar cateva randuri despre unul/una care a mai parcat pe trotuar.
      Habar nu aveam cine e tipa. Pe blogul/profilul ei am intrat la o zi dupa ce am scris articolul, deci nu are legatura cu persoana domnisoarei, ci cu stickerul pus. Tot “mistoul” e facut, in jurul stickerului penibil, daca observi ;)

  6. Dar cine esti tu sa stabilesti ce este penibil si ce nu? Atat timp cat nu ti l-a pus tie in frunte poate sa faca ce doreste cu propriile bunuri, mai ales atat timp cat nu ii lezeaza pe altii. Si cum in cazul de fata persoana din imagine a intampinat dificultati, tu trebuia sa te rezumi doar la asta si sa nu faci aici cancan ieftin.

    1. :)) )) asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o azi.

      Ba Panfi, eu zic sa eviti articolele de genul, ca-ti pui armata de prosti in cap.

    2. P.S. “Aici” fac ce vreau pentru ca e locul meu de joaca. Chiar si cancan ieftin. Nu esti obligata sa citesti. Ok? Sper ca ai inteles regulile. A doua oara nu mai repet

      1. Cancan ieftin… Ma intreb cum s-or numi acele articole ale blogheuzelor in care putem urmari indeaproape unde urineaza, unde manaca sau unde se reproduc.

        1. *mananca, am mancat o litera.

            • Abece on 17/06/2013 at 9:38 pm

            ai de capu meu tu,esti frustrata rau!

          1. Da, extrem de frustrata ca nu pot sa fac si eu poze in baie sau tinand un pahar de apa plata cu o lamaie in mana, nu? Cred ca cea frustrata esti tu, care nu ai curajul sa iti afisezi identitatea :)

      • Adriana on 30/07/2013 at 11:34 pm
      • Reply

      Esti proasta, da proasta rau :) Stii ce inseamna blog personal? E locul ala unde omu’ scrie ce vor muschii lui, iar cretinele ca tine vin sa comenteze total pe langa.

  7. Cand nu mai avem argumente incepem sa jignim ca este mai usor si nu solicita gandirea logica sau educatia.

    1. Dar cine esti tu ca sa stabilesti cand am eu voie sa fac misto de cineva si cand nu? Consider ca cineva e prost, rad. Am voie sau nu?
      Te-am luat la rost ca ii iei apararea unei dobitoace care a parcat aiurea cand avea o gramada de alte posibilitati? Nu! Nu stabilesti tu ce scriu eu pe blog! Punct! Da-mi voie sa hotarasc eu ce scriu, nu altii!

        • Adriana on 30/07/2013 at 11:35 pm
        • Reply

        N-ai cu cine…

    • Raluca on 29/05/2013 at 5:45 pm
    • Reply

    Esti constient ca prin acest articol i-ai facut publicitate, fie ea si negativa? Cred ca asta si-a dorit Alina de la bun inceput.. In rest, ironie de nota 10, perfect de acord!

    1. Banuiesc ca i s-a facut putina publicitate, dar in momentul cand am scris habar nu aveam cine este domnisoara in cauza. Sa fie iubita! ;)

    • claus on 29/05/2013 at 6:43 pm
    • Reply

    Invidios pe like-urile ei, domnul Panfi i-a furat cheile domnișoarei și i-a parcat mașina prost.

    • claudiu on 30/05/2013 at 9:36 am
    • Reply

    e o vorba din popor: dupa ce ca esti prost, mai si semnalizezi. asa si domnisoara . sau, sa il citez pe Vasile Ghica: ”Prostia are oroare de anonimat”

  8. deci chiar a parcat-o ca o balega si faza faza cu logo-ul ala pe masina nu imi pare chiar nasoala , oricum cred ca a avut ceva vizitatori zilele astea datorite reclamei asteia.

    • Adriana on 30/07/2013 at 11:42 pm
    • Reply

    Te corectez putin domnule Pamfi… Reteta unui blog de succes e un pic diferita: se ia una bucata copchila nematurizata de la tara, se trimite intr-un oras nitel mai mare, unde parintii nu ii mai pot purta de grija, se trage o moaca de portelan cu trafaletu si un kil’ de machiaj, se despoaie bine de tot, se tuguie buzitele, se trimite la solar, se pune in tot felul de pozitii gen”look at me, I’m an attention whore” si gata. Avem si followeri, si minione tampite, si obsedati sexual = trafic = bani.

      • fave on 04/10/2013 at 4:31 pm
      • Reply

      Se adauga extensii, unghii false, lentile de contact*

  9. chiar devine insuportabila fetita asta !

    • blababla on 29/05/2014 at 10:59 pm
    • Reply

    Invidia va roade maxim copilasi ;) cred ca exista in Cluju ala subiecte mult mai importante de dezbatut decat masina Alinei si cum parcheaza ea. Se stie ca doar oamenii superficiali au astfel de preocupari. PLUS ca nu priveste pe nimeni de unde are ea masina :))

    1. Atata timp cat nu si-a cumparat trotuarul sau strada, eu cred ca ne priveste.

    • Razvan on 20/06/2014 at 11:54 pm
    • Reply

    Bine spus. De ce nu I-ai tras o cheie pe masina si pe parbriz ? Merita, la ce tupeu jegos are are sa faca asa.

  1. […] Ce faci când ești o păpușă dulce, cu prea mulți bani despre care nu ai idee cum se fac? Păi ce să faci, semnalizezi asta prin prostie multiplă și nesimțire maximă. Restul, la Panfi. […]

  2. […] să iasă în stradă printre maşini din cauza unei blonde”, a scris acesta pe blogul sau. Tweet (function() { var po = document.createElement("script&quot ;) ; po.type = "text/javascript"; […]

  3. […] ”Trebuie să menţionezi pe maşina proprie (probabil primită cadou de la un “amic” sau de la părinţi) că ai un blog, iar apoi o laşi precum o balegă, ocupând tot trotuarul, pentru a fi sigur/ă că lumea îţi reţine numele”, scrie panfi.ro […]

  4. […] stiam de unde mi se pare cunoscut numele, am recunoscut sigla (usor cam impopotonata) de blog din articolul lui Pamfi. Domnisoara hotarata sa ne vorbeasca despre : Personal branding online & […]